Umývanie v kocke 165g
Inovatívny produkt Umývanie v kocke na použitie v celej domácnosti. Účinne čistí bežne zašpinený riad, šetrne umýva povrchy (nerez, keramika, lamino, drevo a sklo) a perie jemnú bielizeň. Pri práci s ním vás bude sprevádzať svieža citrusová vôňa bio esenciálneho oleja z vavrínu kubébového.
Kategória: | Čistiace prostriedky |
---|
Pri výrobe mydlovej kocky nie sú potrebné žiadne konzervanty. Prirodzenou vlastnosťou mydla je, že vďaka svojmu pevnému zloženiu nevytvára živnú pôdu pre baktérie ako podobné umývacie prostriedky na báze vody.
Čo je to a ako to funguje
Základom Umývania v kocke je kokosový olej. Nakupujeme ho v biokvalite z kontrolovaného poľnohospodárstva na Filipínach a Srí Lanke. Tento olej má najsilnejšie čistiace a odmasťovacie účinky.
Umývanie v kocke je vyrobené ručne za použitia tradičných remeselných postupov. Prirodzenou reakciou oleja a hydroxidu sodného – čisto prírodných látok – vzniká pri výrobe glycerín. Jeho hlavnou funkciou je hydratácia a zamedzovanie vysušovaniu pokožky pri každodennom používaní.
Na distribúciu ani skladovanie nie je potrebný žiadny plastový obal. Pri preprave nie je zbytočne prevážaná voda. Šetríme ju až do momentu samotného použitia priamo vo vašej domácnosti.
Zloženie a univerzálne použitie tohto produktu predstavuje alternatívu pre všetkých, ktorí chcú žiť naozaj minimalisticky. Jeho používaním zistíte, čo je to skutočná jednoduchosť v prístupe k umývaniu riadu, praniu a upratovaniu.
Na čo sa používa
Na umývanie bežne znečisteného riadu.
Na umývanie rôznych druhov povrchov (nerez, keramika, drevo a sklo).
Na pranie jemnej bielizne a na predpranie škvŕn.
Ako sa používa
Umývanie riadu
Lufu alebo kuchynskú hubku namočte do vody, zľahka vyžmýkajte a prechádzajte po kocke, pokiaľ nevznikne dostatočné množstvo peny. Ak používate kefu na riad, namočte ju, ľahko otrepte. Na kocku príliš netlačte. Nie je potrebné čakať na bohaté bubliny ako u konvenčných umývacích prípravkov – vzniknutá pena je jemná.
Penu použite na umývanie riadu rovnako ako gél na riad a dôkladne opláchnite. Pri silne znečistenom riade použite najprv silnejší prostriedok (Pomarančový odmasťovač alebo Biku – sódu bikarbónu na odstránenie pripálenín).
Zo silne zamasteného riadu najprv odstráňte vrstvu tuku. Povrch utrite papierovým obrúskom a vyhoďte do bioodpadu alebo do kompostu, kde sa tuk vsiaknutý do papiera ľahko rozloží. Pokiaľ nemáte možnosť triediť bioodpad, tuk zotrite najprv gumovou stierkou, zlejte do nádoby na použité tuky a odovzdajte do zberného dvora alebo na to určených miestach.
Na upratovanie
Handričku na upratovanie namočte do vody, zľahka vyžmýkajte a prechádzajte po kocke, pokiaľ nevznikne dostatočné množstvo peny.
Umývanie v kocke môžete tiež nastrúhať do vedierka s vodou, nechať rozpustiť a roztok použiť na umývanie povrchov. Hoblinky je možné nasypať aj priamo na vlhkú handričku a povrchy s ňou umyť.
Pranie v ruke
Po namočení bielizne prechádzajte kockou po škvrne. Vzniknutú penu jemne votrite do ošetrovanej tkaniny a opláchnite teplou vodou. Odolnejšie škvrny odstraňujte navlhčenou kockou priamo. Na veľmi odolné a zaschnuté škvrny odporúčame použiť Žlčové mydlo na pranie.
Na čo si dať pozor
Po použití uchovávajte kocku na suchom mieste. Používajte vhodnú mydlovničku (neodporúčame drevenú), ktorá umožňuje dobré preschnutie kocky a nezadržuje pod ňou vodu. Pri dlhodobom kontakte vlhkej kocky s drevom môže dojst k sčernaniu.
Možno vám vŕta v hlave
Čo je vlastne mydlo?
Čisto chemicky ide o soľ mastných kyselín, ktorá vzniká hydrolýzou – rozkladom tukov. K ich zmydelňovaniu dochádza použitím alkalických prostriedkov (lúhov) a pri tomto procese vzniká glycerín. Na výrobu mydla sa používajú živočíšne tuky (sadlo a loj) alebo rastlinné oleje (kokosový, palmový a olivový). V Umývaní v kocke používame kokosový olej. Hotové mydlo funguje jednoducho: jeho podstatou je súhra molekúl hydrofóbnych (odpudzujúcich vodu) a molekúl hydrofilných (viažucich sa na mastnú špinu).
Ako sa Umývanie v kocke vyrába?
Na výrobu tejto umývacej kocky volíme metódu za tepla. Roztok lúhu sa leje do oleja. Pritom sa mení jeho štruktúra a farba a dochádza k zakaleniu. Pomalé a pravidelné miešanie udržuje kašovitú konzistenciu roztoku. Teplo privádzané po celý čas reakcie medzi olejom a lúhom urýchľuje zmydelnenie a zabezpečuje správnu premenu všetkých mastných kyselín.
Hotovú kocku je možné krájať a baliť obvykle po 24 hodinách. V priebehu nasledujúcich mesiacov mydlo zreje. Spevňuje sa a stráca vodu.
Aká je história výroby mydla?
Mydlo sprevádza človeka odpradávna. Už v Babylone poznali ľudia návod na jeho výrobu. Stačila im voda, lúh a olej z plodov škoricovníka a takéto mydlo slúžilo vďaka obsahu esenciálnych olejov predovšetkým na urýchlenie hojenia rán. V Egypte už našlo miesto priamo v kúpeľoch, aj tu vznikalo ako zmes tukov a zásaditých solí. V starom Ríme ho tvorilo spojenie popola a kozieho loja. Arabom vďačíme za rôzne postupy parfumácie aj mydlá na holenie, ktoré si našli cestu až do Európy.
Na jej území sa jeho varenia chopili v 14. storočí Taliani a Španieli. Skutočne slávnym sa však stalo vďaka Francúzom v prístavnom meste Marseille. U nás vznikol už v roku 1464 cech mydlárov. Bublinky mydiel preleteli aj hranice Čiech a Moravy, kde pred 1. svetovou vojnou vyrábal mydlá Johann Schicht v najväčšej továrni na spracovanie tukov v kontinentálnej Európe, neskôr známej ako Setuza.
Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.